M50-4912545
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M50-4912545
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER SMD 50POS 1.27MM
Stock
101
In Stock :
101
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Rows :
2
Contact Shape :
Square
Mounting Option 1 :
LOCKING
Total Number of Contacts :
50
Number of Positions :
50
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Header
Insulation Color :
Black
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Type :
Male Pin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps) :
1A
Reliability :
COMMERCIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Conductors :
ONE
HTS Code :
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Durability :
100 Cycles
ECCN Code :
EAR99
Stack Height (Mating) :
6.5mm
Body Length or Diameter :
1.376 inch
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Published :
2016
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number Of PCB Rows :
2
Mating Contact Pitch :
0.05 inch
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Board Mounting Option :
PEG
Packaging :
Tube
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Series :
Archer M50
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reference Standard :
UL
Feature :
Board Guide
Insulation Height :
0.224 5.69mm
Datasheets
M50-4912545
Harwin M50-4912545
Archer M50 Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 50-Position Board to Board 0.224 5.69mm Height