M50-045105F2045
Mfr.Part #
M50-045105F2045
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Termination :
Solder
Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length - Overall Pin :
0.681 17.300mm
Number of Rows :
2
Row Spacing :
0.050 (1.27mm)
Length - Post (Mating) :
0.177 4.500mm
Number of Positions :
40
Contact Finish - Post (Mating) :
Gold
Series :
M50
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
0.050 1.27mm
Length - Tail :
0.091 2.300mm
Length - Stack Height :
0.413 10.500mm
Datasheets
M50-045105F2045
M50 Series 2 Rows Solder 0.050 1.27mm Bulk Through Hole 40 Positions Black