M30-3100646
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M30-3100646
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER VERT 6POS 1.25MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Reference Standard :
UL
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions :
6
Series :
M30
Mounting Type :
Through Hole
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Termination :
Solder
Filter Feature :
No
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
0.165 4.20mm
Contact Finish - Mating :
Tin
MIL Conformance :
No
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Connector Type :
Header
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Current Rating (Amps) :
1A
Published :
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Contact Type :
Male Pin
IEC Conformance :
Package / Case :
SIL
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number Of PCB Rows :
1
Number of Rows :
1
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Insulation Color :
Natural
Mount :
Through Hole
Weight :
229.007448mg
Additional Feature :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Reliability :
COMMERCIAL
Fastening Type :
Detent Lock
Contact Resistance :
20mOhm
Contact Shape :
RECTANGULAR
Mixed Contacts :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Packaging :
Bulk
JESD-609 Code :
e3
Style :
Board to Cable/Wire
Voltage - Rated :
100V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
M30-3100646
M30 Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA66), Nylon 6/6 6-Position Board to Cable/Wire 0.165 4.20mm Height