M30-1402800
Mfr.Part #
M30-1402800
Manufacturer
Harwin
Description
CONN RCPT HSG 28POS 1.25MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Insulation Material :
POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Body/Shell Style :
PLUG
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Design :
PREASSEM CONN
Fastening Type :
Friction Lock
Additional Feature :
RoHS Compliant
Contact Type :
Female Socket
Note :
Contacts Not Included
Mounting Option 1 :
LOCKING
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Total Number of Contacts :
28
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Connector Type :
Receptacle
Pitch :
0.049 1.25mm
Contact Resistance :
20mOhm
Series :
M30
DIN Conformance :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Packaging :
Bulk
Body Depth :
0.244 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
800VAC V
MIL Conformance :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Published :
Color :
White
Number of Rows :
1
Reliability :
COMMERCIAL
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions :
28
Rated Current (Signal) :
1A
Contact Termination :
Crimp
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Datasheets
M30-1402800
1 Rows Receptacle Bulk White 28 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M30
M30-1402800 Overview
M30-1402800 Features
M30 series
M30-1402800 Applications
There are a lot of Harwin Inc.
M30-1402800 Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM