M22-3070200
Mfr.Part #
M22-3070200
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN RCPT HSG 2POS 2.00MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Rectangular Connector Housings
Number of Positions :
2
Max Current Rating :
1A
Filter Feature :
No
Max Voltage Rating (AC) :
100V
Published :
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
9 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Note :
Contacts Not Included
IEC Conformance :
No
Number of Rows :
1
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Mixed Contacts :
Orientation :
Straight
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch :
0.079 2.00mm
Max Operating Temperature :
90°C
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Package / Case :
SIL
Depth :
4.45mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Option :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
MIL Conformance :
Series :
M22
Rated Current (Signal) :
1A
Reference Standard :
UL
DIN Conformance :
Wire Size (Min) :
30 AWG
Contact Material :
NOT SPECIFIED
Length :
5.8mm
Contact Gender :
FEMALE
Color :
Natural
Contact Type :
Female Socket
Housing Material :
Nylon
Total Number of Contacts :
2
Mount :
Free Hanging
Contact Termination :
Crimp
Min Operating Temperature :
-25°C
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
800VAC V
Connector Type :
Receptacle
Datasheets
M22-3070200
Harwin M22-3070200
1 Rows Receptacle Bulk Natural 2 Positions Free Hanging (In-Line) Female Socket Crimp M22 Nylon
M22-3070200 Overview
M22-3070200 Features
M22 series
M22-3070200 Applications
There are a lot of Harwin Inc.
M22-3070200 Rectangular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • JST
    CONN RCPT HSG 3POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • CnC Tech
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM
  • JST
    CONN RCPT HSG 6POS 2.50MM
    CONN RCPT HSG 2POS 2.50MM