M22-2542005
Mfr.Part #
M22-2542005
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2MM
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Style :
Board to Board
Push-Pull
Housing Material :
Nylon
M22
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
DIN Conformance :
No
IEC Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
650V
ECCN Code :
EAR99
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Number of Conductors :
ONE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
All
Factory Lead Time :
13 Weeks
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Current Rating :
1A
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
2A
Number Of PCB Rows :
2
Body Depth :
0.197 inch
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
UL Flammability Code :
94V-0
Radiation Hardening :
Connector Type :
Header, Cuttable
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
JESD-609 Code :
e4
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Color :
Black
Published :
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Insulation Height :
0.157 4.00mm
Body Length or Diameter :
1.575 inch
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
Number of Positions :
40
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Length - Termination :
0.094 inch
Contact Type :
Male Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
Durability :
300 Cycles
Reference Standard :
UL
Filter Feature :
Body Breadth :
0.157 inch
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Datasheets
M22-2542005
Harwin M22-2542005
M22 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 40-Position Board to Board 0.157 4.00mm Height