M22-2532405
Mfr.Part #
M22-2532405
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER R/A 24POS 2MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.079 2.00mm
Shrouding :
Unshrouded
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Resistance :
20mOhm
Number of Positions :
24
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Color :
Black
Durability :
300 Cycles
Reliability :
COMMERCIAL
Number of Conductors :
ONE
Filter Feature :
No
Additional Feature :
RoHS Compliant
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number Of PCB Rows :
1
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Terminal Pitch :
2mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Fastening Type :
Push-Pull
IEC Conformance :
Reference Standard :
UL
Contact Shape :
Square
Operating Temperature :
-40°C~105°C
MIL Conformance :
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Mixed Contacts :
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Connector Type :
Header, Cuttable
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Option :
GENERAL PURPOSE
Length - Termination :
0.094 inch
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Style :
Board to Board
Published :
JESD-609 Code :
e4
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
M22-2532405
M22 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 24-Position Board to Board 0.079 2.00mm Height