M22-2532005
Mfr.Part #
M22-2532005
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER R/A 20POS 2MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Reliability :
COMMERCIAL
REACH SVHC :
No SVHC
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Rows :
1
IEC Conformance :
No
Option :
GENERAL PURPOSE
Housing Material :
Nylon
Number of Positions :
20
Series :
M22
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Filter Feature :
No
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Contact Finish - Mating :
Gold
ECCN Code :
EAR99
Gender :
Male
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Post :
0.094 2.40mm
Contact Resistance :
15mOhm
Connector Type :
Header, Cuttable
Number Of PCB Rows :
1
Depth :
6.75mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Pitch :
2mm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Contact Shape :
Square
Contact Length - Mating :
0.138 3.50mm
Housing Color :
Black
Current Rating :
1A
Insulation Height :
0.079 2.00mm
Contact Type :
Male Pin
Max Current Rating :
1A
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Through Hole
Shrouding :
Unshrouded
DIN Conformance :
Additional Feature :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
650V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Durability :
300 Cycles
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Orientation :
RIGHT ANGLE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
JESD-609 Code :
e4
Reference Standard :
UL
MIL Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Package / Case :
SIL
Pbfree Code :
yes
Style :
Board to Board
Packaging :
Bulk
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Number of Conductors :
ONE
Length :
40mm
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Datasheets
M22-2532005
Harwin M22-2532005
M22 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 20-Position Board to Board 0.079 2.00mm Height