M22-2200946
Mfr.Part #
M22-2200946
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2MM
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Resistance :
30mOhm
LATCHED, SHROUDED
Durability :
50 Cycles
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
9
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Dielectric Withstanding Voltage :
800VAC V
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Body Depth :
0.24 inch
Reliability :
COMMERCIAL
Voltage - Rated :
100V
1
Terminal Pitch :
2mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Insulation Height :
0.240 6.10mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Mounting Option 2 :
LOCKING
RECTANGULAR
Body Length or Diameter :
0.787 inch
Stack Height (Mating) :
8.05mm
yes
Mounting Option 1 :
GUIDE SLOT
Datasheets
M22-2200946
Harwin M22-2200946
M22 Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 9-Position Board to Cable/Wire 0.240 6.10mm Height