M22-2200746
Mfr.Part #
M22-2200746
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER VERT 7POS 2MM
Brass
Terminal Pitch :
2mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Gender :
Male
Insulation Height :
0.240 6.10mm
RECTANGULAR
Body Length or Diameter :
0.63 inch
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Shrouded - 4 Wall
UL Flammability Code :
94V-0
Stack Height (Mating) :
8.05mm
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
LATCHED, SHROUDED
Voltage - Rated :
100V
Contact Length - Post :
0.134 3.40mm
Tin
Body Depth :
0.24 inch
Radiation Hardening :
Contact Resistance :
30mOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
800VAC V
Mount :
Number of Positions :
7
Number of Rows :
1
Package / Case :
SIL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Durability :
50 Cycles
Datasheets
M22-2200746
Harwin M22-2200746
M22 Series 1-Row Header Kinked Pin, Solder Brass Tube Through Hole Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 7-Position Board to Cable/Wire 0.240 6.10mm Height