M20-9982546
Mfr.Part #
M20-9982546
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Insulation Color :
Black
Stack Height (Mating) :
9.94mm 10.64mm 11.04mm 16.54mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Published :
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Overall Contact Length :
0.460 11.68mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.240 6.10mm
Mixed Contacts :
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
50
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
M20-9982546
Harwin M20-9982546
M20 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 50-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height