M20-9971045
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-9971045
Manufacturer
Harwin
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Stock
798
In Stock :
798
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
No
Series :
M20
Depth :
5.08mm
Contact Type :
Male Pin
Number of Conductors :
ONE
ECCN Code :
EAR99
Max Current Rating :
3A
Operating Temperature :
-40°C~105°C
IEC Conformance :
No
Contact Material :
Brass
Pbfree Code :
yes
Contact Resistance :
30mOhm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
JESD-609 Code :
e4
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Durability :
300 Cycles
Length :
25.4mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Shape :
Square
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Mating :
Gold
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Shrouding :
Unshrouded
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Connector Type :
Header, Cuttable
Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.551 14.00mm
Option :
GENERAL PURPOSE
MIL Conformance :
Fastening Type :
Push-Pull
UL Flammability Code :
94V-0
Additional Feature :
RoHS Compliant
Dielectric Withstanding Voltage :
750VAC V
Number of Positions :
20
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Filter Feature :
Style :
Board to Board or Cable
Mixed Contacts :
Number Of PCB Rows :
1
Reliability :
COMMERCIAL
Reference Standard :
UL
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type :
Through Hole
HTS Code :
Contact Length - Mating :
0.335 8.51mm
Published :
2009
Orientation :
Straight
Housing Material :
Nylon
Contact Length - Post :
0.116 2.95mm
Datasheets
M20-9971045
Harwin M20-9971045
M20 Series 2-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height