M20-9732046
Mfr.Part #
M20-9732046
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Stock
548
In Stock :
548
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Resistance :
30mOhm
HTS Code :
Option :
GENERAL PURPOSE
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Overall Contact Length :
0.496 12.60mm
Connector Type :
Header, Cuttable
Mount :
Through Hole
Contact Length - Mating :
0.276 7.00mm
Contact Shape :
Square
IEC Conformance :
No
Contact Type :
Male Pin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Depth :
2.54mm
Voltage - Rated :
750V
Packaging :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Material :
Brass
DIN Conformance :
No
Additional Feature :
RoHS Compliant
Number of Positions :
20
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Rows :
1
Orientation :
Straight
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Mounting Type :
Through Hole
Reliability :
COMMERCIAL
Length :
50.8mm
UL Flammability Code :
94V-0
Filter Feature :
Dielectric Withstanding Voltage :
750VAC V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Stack Height (Mating) :
10.04mm 10.64mm 11.04mm 16.54mm
MIL Conformance :
Number of Conductors :
ONE
Series :
M20
Shrouding :
Unshrouded
Reference Standard :
UL
Contact Finish - Mating :
Tin
Housing Material :
Nylon
Mixed Contacts :
Current Rating :
3A
Style :
Board to Board or Cable
Housing Color :
Black
ECCN Code :
EAR99
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Published :
2009
Max Current Rating :
3A
Package / Case :
SIL
Factory Lead Time :
13 Weeks
Radiation Hardening :
Durability :
50 Cycles
Datasheets
M20-9732046
Harwin M20-9732046
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 20-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height