M20-8772546P
Mfr.Part #
M20-8772546P
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER SMD 25POS 2.54MM
Product Category :
Headers, Male Pins
M20
Body Length or Diameter :
2.5 inch
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Feature :
Pick and Place
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
RoHS Compliant
Total Number of Contacts :
25
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Gender :
Male
Body Breadth :
0.098 inch
Published :
Number of Rows :
1
Contact Material :
Brass
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Contact Resistance :
20mOhm
JESD-609 Code :
e3
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Reference Standard :
UL
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Mixed Contacts :
Contact Type :
Male Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
Reliability :
COMMERCIAL
Durability :
50 Cycles
Number of Positions :
25
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
SIL
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Contact Finish - Mating :
Tin
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tube
Connector Type :
Header, Cuttable
IEC Conformance :
Shrouding :
Unshrouded
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
HTS Code :
Datasheets
M20-8772546P
Harwin M20-8772546P
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 25-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height