M20-8772546
Mfr.Part #
M20-8772546
Description
CONN HEADER SMD 25POS 2.54MM
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Number of Positions :
25
Insulation Height :
0.100 2.54mm
UL
Body Length or Diameter :
2.5 inch
Total Number of Contacts :
25
Published :
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Packaging :
Tube
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Breadth :
0.098 inch
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
IEC Conformance :
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Brass
Feature :
Pick and Place
Contact Resistance :
20mOhm
Durability :
50 Cycles
Datasheets
M20-8772546
Harwin M20-8772546
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Tube Surface Mount Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 25-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height