M20-8771946
Mfr.Part #
M20-8771946
Description
CONN HEADER SMD 19POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Breadth :
0.098 inch
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Contact Resistance :
20mOhm
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Number of Positions :
19
UL Flammability Code :
94V-0
Packaging :
Bulk
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
MIL Conformance :
Total Number of Contacts :
19
Durability :
50 Cycles
Lead Pitch :
2.54mm
UL
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Operating Temperature :
-40°C~105°C
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Datasheets
M20-8771946
Harwin M20-8771946
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Bulk Surface Mount Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 19-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height