M20-8771042P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M20-8771042P
Manufacturer
Harwin
Package / Case
SIL
Datasheet
Download
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Harwin
Product Category :
Headers, Male Pins
Gender :
Male
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
HTS Code :
Contact Resistance :
20mOhm
Series :
M20
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Shrouding :
Unshrouded
Total Number of Contacts :
10
Pbfree Code :
yes
Contact Finish - Post :
Tin
Package / Case :
SIL
IEC Conformance :
No
Feature :
Pick and Place
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
10
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Length - Mating :
0.228 5.80mm
Number Of PCB Rows :
2
Additional Feature :
RoHS Compliant
PCB Contact Row Spacing :
3.302 mm
Contact Material :
Brass
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Pitch :
2.54mm
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Gold
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Body Breadth :
0.098 inch
Stack Height (Mating) :
11.63mm 12.23mm 12.63mm 18.13mm
Connector Type :
Header, Cuttable
Style :
Board to Board or Cable
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
No
JESD-609 Code :
e3
Number of Conductors :
ONE
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Filter Feature :
MIL Conformance :
Packaging :
Tube
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Type :
Male Pin
Option :
GENERAL PURPOSE
Published :
Current Rating (Amps) :
3A per Contact
Reference Standard :
UL
Durability :
300 Cycles
Number of Rows :
1
Insulation Color :
Black
Termination :
Solder
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Reliability :
COMMERCIAL
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mixed Contacts :
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
M20-8771042P
Harwin M20-8771042P
M20 Series 1-Row Header, Cuttable Solder Brass Tube Surface Mount Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 10-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height