M20-7863946
Mfr.Part #
M20-7863946
Description
CONN RCPT 39POS 0.1 TIN SMD
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Current Rating (Amps) :
3A
UL Flammability Code :
94V-0
Withdrawl Force-Min :
.29746 N
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.295 7.50mm
JESD-609 Code :
e3
Body Length or Diameter :
3.908 inch
Body Depth :
0.295 inch
Contact Resistance :
20mOhm
Stack Height (Mating) :
10.04mm 11.63mm
Total Number of Contacts :
39
Number of Positions :
39
Terminal Pitch :
2.54mm
Datasheets
M20-7863946
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 39 Positions Female Socket