M20-7822246
Mfr.Part #
M20-7822246
Description
CONN RCPT 22POS 0.1 TIN PCB
Insulation Height :
0.335 8.51mm
UL Flammability Code :
94V-0
SIL
Body Length or Diameter :
2.2 inch
Body Depth :
0.335 inch
Stack Height (Mating) :
11.04mm 12.63mm
Number of Positions :
22
Contact Resistance :
20mOhm
Body Breadth :
0.098 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Voltage - Rated :
1000V
Terminal Pitch :
2.54mm
Current Rating (Amps) :
3A
Datasheets
M20-7822246
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Tin Polyamide (PA6T), Nylon 6T 22 Positions Female Socket