M15KP75CAE3
Mfr.Part #
M15KP75CAE3
Description
TVS DIODE 75VWM 122VC DO204AR
Product Category :
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Through Hole
Bidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Terminal Finish :
MATTE TIN
Number of Terminations :
2
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Direction :
Bidirectional
Clamping Voltage :
122V
Case Connection :
Isolated
Test Current :
5mA
Element Configuration :
Single
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Applications :
GENERAL PURPOSE
Terminal Form :
Wire
Diode Element Material :
SILICON
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Pins :
2
Published :
Peak Pulse Power :
15kW
Packaging :
Bulk
Reverse Standoff Voltage :
75V
Number of Elements :
1
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Current :
123A
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
High Reliability
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V