M15KP100CA/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M15KP100CA/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS 100V 5% 15000W BI
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Base Product Number :
M15KP
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Capacitance @ Frequency :
Product Status :
Active
Type :
Zener
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Package :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
Microchip
Supplier Device Package :
DO-204AR
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
93A
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V