M15KP70A
Mfr.Part #
M15KP70A
Description
TVS DIODE 70VWM 114VC DO204AR
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
70V
Terminal Form :
Wire
Element Configuration :
Single
Mount :
Through Hole
Additional Feature :
High Reliability
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Max Reverse Leakage Current :
10μA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
5mA
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
TIN LEAD
Direction :
Unidirectional
Case Connection :
Isolated
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
15kW
JESD-609 Code :
e0
Voltage - Breakdown (Min) :
77.8V
Peak Pulse Current :
132A
Power Line Protection :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Clamping Voltage :
114V