M15KP24AE3
Mfr.Part #
M15KP24AE3
Description
TVS DIODE 24VWM 40.7VC DO204AR
Product Category :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Mount :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Terminal Form :
Wire
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Pins :
2
Clamping Voltage :
40.7V
Case Connection :
Isolated
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Max Reverse Leakage Current :
150μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Diode Element Material :
SILICON
Package / Case :
DO-204AR, Axial
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Element Configuration :
Single
Published :
Peak Pulse Current :
369A
Peak Pulse Power :
15kW
Direction :
Unidirectional
Additional Feature :
High Reliability
Number of Elements :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reverse Standoff Voltage :
24V
Unidirectional Channels :
1
Test Current :
5mA