M15KP240AE3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
M15KP240AE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-204AR, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS 240V 5% 15000W UNI
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
267V
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Mounting Type :
Through Hole
Microchip
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Base Product Number :
M15KP
Product Status :
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
240V
Supplier Device Package :
DO-204AR
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
388V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
39A
Power Line Protection :
No
Brand :
Unidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)