M15KP240A/TR
Mfr.Part #
M15KP240A/TR
Description
TVS 240V 5% 15000W UNI
GENERAL PURPOSE
Supplier Device Package :
DO-204AR
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Breakdown (Min) :
267V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
388V
Package :
Tape and Reel (TR)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
39A
Type :
Zener
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Microchip
Brand :
Unidirectional Channels :
1
Product Status :
Active
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
240V