M15KP150CAE3
Mfr.Part #
M15KP150CAE3
Description
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AR
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
1
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Test Current :
5mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Power Line Protection :
No
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
167V
Number of Pins :
2
Type :
Zener
Terminal Finish :
MATTE TIN
Peak Pulse Current :
62A
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
15kW
Packaging :
Bulk
Clamping Voltage :
243V
Published :
Direction :
Bidirectional
Case Connection :
Isolated
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
18 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
150V
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Power - Peak Pulse :
15000W 15kW