LY2ZF AC220/240
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LY2ZF AC220/240
Manufacturer
Omron Automation
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V
Manufacturer :
Omron Automation
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Mounting Feature :
Panel Mount
Coil Resistance :
18.79kOhm
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Body Length or Diameter :
27.94mm
Coil Power :
1200mW
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Coil Voltage :
240VAC
Contact Rating (Current) :
5A
Termination Style :
Plug In
Packaging :
Bulk
Must Release Voltage :
72VAC
Contact Voltage(AC)-Max :
110V
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Operate Time :
25ms
Surface Mount :
No
Additional Feature :
COIL OPERATE VOLTAGE(AC): 192 V, COIL RELEASE VOLTAGE(AC): 72 V
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Voltage(DC)-Max :
24V
Coil Type :
Non Latching
Body Breadth :
21.59 mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Body Height :
36.06mm
Relay Type :
GENERAL PURPOSE
Physical Dimension :
27.94mm x 21.59mm x 36.06mm
Coil/Input Supply Type :
AC
Must Operate Voltage :
192VAC
Mounting Type :
Chassis Mount
Relay Action :
Momentary
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Contact Material :
Silver Alloy
Coil Current :
4.6mA