LY2Z-D-DC24
Mfr.Part #
LY2Z-D-DC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V
Stock
2
In Stock :
2
Must Release Voltage :
2.4VDC
RoHS Status :
RoHS Compliant
Published :
2003
Reference Standard :
CE; CSA; TUV; UL
Relay Action :
Momentary
Operating Temperature :
-25°C~55°C
Packaging :
Bulk
Max Current Rating :
7A
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
19.2VDC
Contact Rating (Current) :
5A
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mount :
Socket, Socketable
Max Voltage Rating (DC) :
125V
Coil Resistance :
650Ohm
Factory Lead Time :
1 Weeks
Coil Type :
Non Latching
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Alloy
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Diode
Body Breadth :
21.59 mm
Radiation Hardening :
No
Throw Configuration :
DPDT
Termination Style :
Plug In
Release Time :
25 ms
Coil/Input Supply Type :
DC
Body Height :
36.06mm
Coil Current :
36.9mA
Series :
LY
Contact/Output Supply Type :
AC/DC
Coil Power :
900mW
HTS Code :
Coil Voltage :
24VDC
Pbfree Code :
yes
Coil Voltage (DC) :
24V
Switching Voltage :
250VAC 125VDC -Max
Body Length or Diameter :
27.94mm
Power Consumption :
900mW
Operate Time :
25ms
Physical Dimension :
27.94mm x 21.59mm x 36.06mm