LVD75D100H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LVD75D100H
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Description
SSR RELAY SPST-NO 100A 3-75V
Stock
12
In Stock :
12
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Crydom
Current Rating :
100 A
Operating Temperature (Max) :
80°C
Number of Elements :
1
Forward Current-Max :
0.012A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Optoelectronic Device Type :
TRANSISTOR OUTPUT SSR
Termination :
Screw Terminal
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Input Signal :
23-24 VDC
Reach Compliance Code :
Compliant
On-State Current-Max :
100A
Output Voltage :
3-75 VDC
On-State Resistance (Max) :
0.005ohm
HTS Code :
Isolation Voltage-Max :
2500V
Nominal Output Voltage :
3.3 VDC, 6 VDC, 12 VDC, 24 VDC, 48 VDC
Mounting :
Panel
Datasheets
LVD75D100H
Sensata Technologies – Crydom LVD75D100H
LVD75D100H datasheet pdf and Unclassified product details from Crydom Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V