LT6200CS6-10#TRPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT6200CS6-10#TRPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC BUFFER 1 CIRCUIT TSOT23-6
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Nominal Gain Bandwidth Product :
1.45 GHz
Operating Supply Current :
20mA
Slew Rate :
340 V/µs
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 weeks ago)
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
60dB
Min Supply Voltage :
2.5V
Current - Input Bias :
23µA
Number of Channels :
1
Voltage Gain :
101.58dB
Package / Case :
SOT-23-6
Max Supply Voltage :
12.6V
Gain Bandwidth Product :
1.45 GHz
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Dual Supply Voltage :
6.3V
Max Operating Temperature :
70°C
Output Current per Channel :
90mA
Number of Circuits :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
0°C
Common Mode Rejection Ratio :
65 dB
Input Offset Voltage (Vos) :
1mV
Min Dual Supply Voltage :
1.25V
Number of Elements :
Number of Pins :
6
Analog Devices, Inc. LT6200CS6-10#TRPBF
1 Channels 90mA per Channel 23μA 65 dB Instrumentational OP Amps SOT-23-6
LT6200CS6-10#TRPBF Overview
Packaged in a SOT-23-6 case, the buffer op amp is ready to use. The op amp is delivered to you in a Tape & Reel (TR) case. A total of 6 pins are present on the instrumentation amplifier. There is an input offset voltage of 1mV for this buffer op amp. As long as the supply current of the chip does not exceed 20mA, this op amp ic can operate. 101.58dB should remain the voltage gain. During the manufacturing process, this buffer amplifier is divided into 1 circuits. As far as the device is concerned, buffer amplifier has 1 channels. For the buffer op amp to operate properly, it must be above the temperature of 0°C degrees Celsius. No temperature greater than 70°C should be used. The linear amplifier consists of 1 different elements in total. In terms of the supply voltage, this electrical part is capable of operating at low voltage levels of under 12.6V. A high supply voltage of more than 2.5V is recommended for the instrumentation amplifier's supply voltage. As a rule of thumb, you should conduct this electronic part under a dual voltage supply of 6.3V volts.