LT6200CS6-10#TRMPBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LT6200CS6-10#TRMPBF
Manufacturer
Analog Devices, Inc.
Package / Case
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet
Download
Description
IC OPAMP GP 1 CIRCUIT TSOT23-6
Manufacturer :
Analog Devices, Inc.
Product Category :
Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps
Min Operating Temperature :
0 °C
Number of Pins :
6
Package Shape :
RECTANGULAR
Terminal Position :
Dual
Voltage - Input Offset :
2.5 mV
Mounting Style :
SMD/SMT
RoHS :
Compliant
Amplifier Type :
GENERAL PURPOSE
Nominal Gain Bandwidth Product :
1.45 GHz
Number of Circuits :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Unity Gain BW-Nom :
1600000 kHz
Length :
2.9 mm
Minimum Operating Temperature :
0 C
Common Mode Rejection Ratio :
65 dB
Terminal Pitch :
0.95 mm
Pin Count :
6
JESD-609 Code :
e3
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Manufacturer Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 3 weeks ago)
Product Status :
Active
Reach Compliance Code :
Compliant
Current - Input Bias :
23 µA
Min Dual Supply Voltage :
1.25 V
Slew Rate :
340 V/µs
Max Operating Temperature :
70 °C
Max Supply Voltage :
12.6 V
Base Product Number :
LT6200
Surface Mount :
yes
Product Type :
Op Amps - High Speed Operational Amplifiers
Subcategory :
Operational Amplifier
Input Offset Voltage-Max :
7500 µV
Number of Channels :
1
Voltage Gain :
101.58 dB
Output Type :
Rail-to-Rail
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-5 V
Supplier Device Package :
TSOT-23-6
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Brand Name :
Power Supply Rejection Ratio (PSRR) :
60 dB
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Lifecycle Status :
Terminal Form :
Gull wing
Width :
1.625 mm
Number of Elements :
Max Dual Supply Voltage :
6.3 V
Average Bias Current-Max (IIB) :
18 µA
Current - Supply :
20mA
Seated Height-Max :
1 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Supply Current :
20 mA
Number of Terminals :
Number of Functions :
Input Bias Current :
23 µA
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Technology :
Bipolar
Voltage Gain dB :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G6
Min Supply Voltage :
2.5 V
Gain Bandwidth Product :
1.45 GHz
Output Current per Channel :
90 mA
Supply Voltage Limit-Max :
6.3 V
Input Offset Voltage (Vos) :
1 mV
Terminal Finish :
MATTE TIN
Pbfree Code :
No
Series :
Analog Devices, Inc. LT6200CS6-10#TRMPBF
1 Channels 90 mA per Channel 23 µA 65 dB Instrumentational OP Amps 18 µA 6 Pins SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
LT6200CS6-10#TRMPBF Overview
A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 case is used to package the op amp. General Purpose-type instrumentation amplifiers are used in this application. There are a total of 6 pins on this op amp. It should be noted that this op amp is a type of Operational Amplifier device. There are 6 pins on this chip. In terms of the input offset voltage, instrumentation amplifier rates at 1 mV. It is recommended that this electronic component be mounted using the Surface Mount mounting type. In terms of operating temperature, this instrumentation amplifier performs well at a temperature of about 0°C ~ 70°C . An 20 mA volt supply current is needed for this linear amplifier to operate. Voltage gain should remain at 101.58 dB. On this instrumentation amplifier, there are 1 circuits that are connected together. There are 1 channels on the operational amplifiers. One of the advantages of this op amp is that it outputs Rail-to-Rail signals, which is one of its many advantages. In order for op amp to function properly, the temperature should not be lower than 0 °C degrees Celsius. It should only be used at temperatures up above 70 °C. The buffer op amp is rated for an operating voltage of 1 when it comes to the power supply. As a recommendation, this electronic component should be used with a power supply that can deliver 20mA. I would like to point out that this electrical component is capable of working from a voltage below 12.6 V as far as the power supply is concerned. As a general rule, it is advisable to keep the op amp's supply voltage above 2.5 V at all times. The dual supply voltage of 6.3 V should be used for the conduct of this electronic component. The - indicates the series number of the op amp. In order to connect the buffer amplifier to the wires, it is equipped with 6 terminals.
LT6200CS6-10#TRMPBF Features
6 Pins