LSQCA201616T3R3M
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSQCA201616T3R3M
Manufacturer
TAIYO YUDEN
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.3UH 410MA 270MOHM SM
Manufacturer :
TAIYO YUDEN
Product Category :
Fixed Inductors
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Width :
1.6 mm
Type :
Wirewound
Material - Core :
Ferrite
Termination :
Standard
Tolerance :
±20%
Core Material :
Ferrite
Series :
LSQC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Ratings :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Package / Case :
0806 (2016 Metric)
Core Type :
Wirewound
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product Type :
Fixed Inductors
Inductance :
3.3 µH
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
Product :
Power Inductors
Length :
2 mm
Product Status :
Active
DC Resistance (DCR) :
351mOhm Max
Mounting Style :
PCB Mount
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
0.071" (1.80mm)
Current - Saturation (Isat) :
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
1.6 mm
Q @ Freq :
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
7.96 MHz
Maximum Operating Temperature :
+ 105 C
Supplier Device Package :
Current Rating (Amps) :
410 mA
Frequency - Self Resonant :
55MHz
Product Category :
Power Inductors - SMD
Datasheets
LSQCA201616T3R3M
TAIYO YUDEN LSQCA201616T3R3M
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD