LSP05240PM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSP05240PM
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
LIGHTING SURGE PROTECT 240V SCRW
Stock
80
In Stock :
80
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Mounting Type :
Screw
Feature :
Thermally Protected
Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) :
275VAC
Current - Discharge (Nom) (8/20μS) :
5kA
Working Voltage :
240V
Type :
Type 2, Type 4
Packaging :
Tray
Current - Discharge (Max) (8/20μS) :
10kA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Published :
2014
Number of Poles :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Protection Level (VP) (2416) :
1.2kV
Approval Agency :
CE, cURus, UL
Series :
LSP
Form :
Module Only
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-45°C~85°C