LSE240D8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSE240D8
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
4-SIP
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 8A 24-280V
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Supplier Device Package :
4-SIP
Min Operating Temperature :
-30°C
Load Current :
8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
PCB, Through Hole
Termination Style :
PC Pin
Series :
LS
Relay Type :
Relay
Termination :
Solder
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Voltage - Load :
24V~280V
Approval Agency :
CE, CSA, TUV, UL
Voltage - Input :
20V~28VDC
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Voltage - Rated AC :
280V
Throw Configuration :
SPST
Current Rating :
8A
Number of Pins :
4
Output Type :
AC, Zero Cross
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
Input Current :
15mA
Factory Lead Time :
5 Weeks
Datasheets
LSE240D8
Sensata Technologies – Crydom LSE240D8
LSE240D8 datasheet pdf and Solid State Relays product details from Sensata-Crydom stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V