LSE240D12R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LSE240D12R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
4-SIP
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Factory Lead Time :
5 Weeks
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
80°C
Voltage - Input :
20V~28VDC
Throw Configuration :
SPST
Width :
13.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
LS
Termination Style :
PC Pin
Load Current :
12A
Number of Pins :
4
Termination :
PC Pin
Min Operating Temperature :
-30°C
Input Current :
15mA
Length :
35.3mm
Height :
31mm
Voltage - Load :
24V~280V
Mount :
Through Hole
Isolation Voltage :
2.5kV
Output Type :
AC
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
4-SIP
Mounting Type :
Through Hole
Max Output Voltage :
280V
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Relay Type :
Relay
Package / Case :
Datasheets
LSE240D12R
Sensata Technologies – Crydom LSE240D12R
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V