LS1001-9ER
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LS1001-9ER
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
AC/DC CONVERTER 5.1V 82W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
RoHS :
Details
Termination Style :
SMD/SMT
Efficiency :
85 %
Tolerance :
2 %
Packaging :
Reel
Depth :
111 mm
Isolation Voltage :
4 kV
Voltage - Output 1 :
5.1 V
Power Rating :
125 mW (1/8 W)
Height :
0.55 mm
Subcategory :
Resistors
Number of Outputs :
1
Max Output Current :
16 A
Resistance :
6.8 kOhms
Mount :
Chassis Mount
Approvals :
CE, TUV
Max Power Dissipation :
82 W
Length :
3.1 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Temperature Coefficient :
100 PPM / C
Features :
Wrap-Around Termination
Number of Pins :
17
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Max Output Power :
100 W
Series :
General Purpose Thick Film
Output Current :
16 A
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Operating Temperature :
71 °C
Application :
GENERAL PURPOSE
Width :
1.55 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Brand :
Royalohm
Output Voltage :
5.1 V
Output Power :
100 W
Technology :
Thick Film
Royalohm
Voltage Rating :
200 V
Product Type :
Thick Film Resistors
Datasheets
LS1001-9ER
Bel Power Solutions LS1001-9ER
LS1001-9ER datasheet pdf and AC DC Converters product details from Bel Fuse Inc stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH