LRGSCK611-R-C-B-E/125N
Mfr.Part #
LRGSCK611-R-C-B-E/125N
Product Category :
Mounting Style :
Panel Mount
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Series :
LRG
Termination Style :
Quick Connect
Switch Function :
OFF - NONE - ON
Actuator Style :
Rocker (Translucent)
Circuit :
SPST
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product :
Rocker Switches
Switch Type :
ROCKER SWITCH
Features :
Illumination Type, Color :
Neon, Clear/White
Illumination Type :
Lamp, Neon
Color - Actuator/Cap :
Clear (White Filter/Diffuser)
Packaging :
Bulk
Ingress Protection :
Lamp Type :
Neon
Subcategory :
Switches
Termination :
Quick Connect
Actuator :
ROCKER
Product Category :
Illumination Voltage (Nominal) :
125 VAC
Min Operating Temperature :
-40 °C
Electrical Life :
50,000 Cycles
Current Rating :
15 A, 20 A
Brand :
Mechanical Life :
100 kcycles
Radiation Hardening :
No
Contact Form :
DPST
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Package :
Bulk
Contact Plating :
Silver
Actuator Marking :
O -
Throw Configuration :
DPST
Legend :
O-I (Vertical)
RoHS :
Compliant
Product Status :
Active
Max Operating Temperature :
85 °C
Mount :
Panel
Voltage Rating - AC :
125 V
Mounting Type :
Snap in
Max Voltage Rating (AC) :
250 V