LRGSCK511-C-B-B-0/024V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LRGSCK511-C-B-B-0/024V
Manufacturer
Carling Technologies
Description
SWITCH ROCKER
Manufacturer :
Carling Technologies
Product Category :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Termination Style :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Features :
Mount :
Panel
Packaging :
Bulk
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 28.58mm x 25.40mm
Actuator Type :
Concave (Curved) - Illuminated
Electrical Life :
50,000 Cycles
Ingress Protection :
Throw Configuration :
SPST
Circuit :
SPST
Illumination Type :
Lamp
Package :
Bulk
RoHS :
Compliant
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Illumination Voltage (Nominal) :
24 VAC/DC
Termination :
Quick Connect
Switch Function :
On-Off
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Radiation Hardening :
No
Voltage Rating - AC :
125 V
Max Voltage Rating (AC) :
250 V
Actuator Marking :
No Marking
Contact Plating :
Silver
Mechanical Life :
100 kcycles
Current Rating (Amps) :
20A (AC)
Series :
LGR
Color - Actuator/Cap :
Blue
Product Status :
Active
Illumination Type, Color :
Incandescent, Blue
Max Operating Temperature :
85 °C