LR1F240R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LR1F240R
Manufacturer
TE Connectivity AMP Connectors
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 240 OHM 1% 0.6W AXIAL
Manufacturer :
TE Connectivity AMP Connectors
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Program Memory Size :
1.5 kB
Rated Power Dissipation (P) :
0.6 W
JESD-609 Code :
e3
Product Type :
Metal Film Resistors
Package Length :
6.2 mm
Package Shape :
TUBULAR PACKAGE
Lead Spacing (nom) :
Not Required(mm)
Number of Terminals :
2
Tolerance (+ or -) :
1%
Size / Dimension :
0.091 Dia x 0.244 L (2.30mm x 6.20mm)
Power Rating :
600 mW
Number of Terminations :
2
Minimum Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
0.55 mm
Surface Mount :
No
Package :
Cut Tape (CT);Tape and Box (TB);
Composition :
Metal Film
Product Category :
Metal Film Resistors - Through Hole
Construction :
Cylindrical
Working Voltage :
350 V
Reach Compliance Code :
Compliant
Maximum Operating Temperature :
+155°C
Voltage Rating :
350V
Failure Rate :
Not Required
Terminal Shape :
Wire
Product Depth (mm) :
Not Required(mm)
Temperature Coefficient :
± 50ppm/°C
Resistance :
240 Ohm
TE Connectivity
Type :
Thin Film
Product Length :
6.2 mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Subcategory :
Resistors
Resistor Type :
GENERAL PURPOSE
Diameter :
2.3 mm
Packaging :
Ammo
Additional Feature :
PRECISION
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Product Length (mm) :
Product Width :
Product :
Metal Film Resistors General Purpose
Resistance Tolerance :
± 1%
Rated Temperature :
70 °C
Packing Method :
Ammo Pack
ECCN Code :
EAR99
Technology :
Metal Film
Power Rating(s) :
0.6(W)
Power (Watts) :
0.6W
Temperature Range @ Derated Power :
70 to 125
Product Status :
Active
Brand :
TE Connectivity / Holsworthy
Mounting Style :
PCB Mount
Qualification :
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Military Standard :
Not Required
Height - Seated (Max) :
Termination Style :
Case Style :
Epoxy Resin
Length :
6.2 mm
Series :
LR, Neohm
Operating Temp Range :
-55C to 155C
Features :
Pbfree Code :
yes
Product Diameter (mm) :
2.3(mm)
Product Height (mm) :
Flame-Proof Support :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks, 6 Days
RoHS :
Details
Supplier Device Package :
Datasheets
LR1F240R
TE Connectivity AMP Connectors LR1F240R
General Purpose, 240 Ohm, 0.6W, Metal Film,