LQW18AN36NG00D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQW18AN36NG00D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 36NH 400MA 260MOHM SMD
Stock
218
In Stock :
218
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
No
Mount :
Surface Mount
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Case Code (Metric) :
1608
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
RF INDUCTOR
DC Current :
400mA
Pbfree Code :
yes
Test Frequency :
100MHz
Case Code (Imperial) :
0603
Q @ Freq :
40 @ 250MHz
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Special Feature :
Q MEASURED AT 250 MHZ
Height :
800μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Material - Core :
Non-Magnetic
Height Seated (Max) :
0.039 1.00mm
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Frequency - Self Resonant :
2.9GHz
Series :
LQW18
Tolerance :
±2%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current :
850mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1mm
Military Standard :
Not
Q Factor :
40
Inductance :
36nH
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
400mA
Termination :
SMD/SMT
Weight :
3.005049mg
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Type :
Wirewound
Mounting Type :
Surface Mount
Current Rating :
400mA