LQW15AN10NH00D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LQW15AN10NH00D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10NH 500MA 170MOHM SMD
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Max DC Current :
500mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
25 @ 250MHz
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Height :
500μm
HTS Code :
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
500mA
Quality Factor-Min (at L-nom) :
25
Series :
LQW15
Pbfree Code :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
5.5GHz
Inductance :
10nH
Material - Core :
Non-Magnetic
DC Resistance (DCR) :
170mOhm Max
Tolerance :
±3%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current :
370mA
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Terminations :
2
Q Factor :
25
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.039Lx0.024W 1.00mmx0.60mm
DC Current :
500mA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Number of Functions :
1
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Type :
Wirewound
Inductance Tolerance :
3%
Military Standard :
Not
Depth :
700μm
Shielding :
No
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Weight :
793.786648μg
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Test Frequency :
100MHz