LPX221M400E3P3
Mfr.Part #
LPX221M400E3P3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Aluminium
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Bulk
Leakage Current :
0.88994mA
Number of Terminations :
Lifetime @ Temp :
1000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
904mOhm @ 120Hz
Tolerance :
±20%
Published :
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Ripple Current :
1.2A
Diameter :
30mm
Capacitance :
220μF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.2A @ 120Hz
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Ripple Current @ High Frequency :
1.44A @ 50kHz
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Voltage - Rated DC :
400V
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height Seated (Max) :
1.181 30.00mm
Height :
30mm
Datasheets
LPX221M400E3P3
Cornell Dubilier Electronics LPX221M400E3P3
LPX 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.2A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10mm Radial, Can - Snap-In