LPV1620-251KL
Mfr.Part #
LPV1620-251KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 250UH 1.5A 180 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Number of Terminations :
2
Type :
Wirewound
Construction :
Shrink Tube
Surface Mount :
No
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max DC Current :
1.5A
Lead Pitch :
8mm
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Published :
Height :
20mm
Base Part Number :
LPA1620
Material - Core :
Ferrite
Series :
LPV
Lead Diameter :
1 mm
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Mounting Type :
Through Hole
Inductance :
250μH
DC Current :
1.5A
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Tin
Lead/Base Style :
Radial
JESD-609 Code :
e3
DC Resistance (DCR) :
180mOhm Max
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Test Frequency :
1kHz
Lead Length :
15mm
Shielding :
Packaging :
Bulk
Number of Functions :
1
Datasheets
LPV1620-251KL
Bourns, Inc. LPV1620-251KL
LPV1620-251KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD