LPV1620-250KL
Mfr.Part #
LPV1620-250KL
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 25UH 4A 40 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
No
Radiation Hardening :
No
Inductance :
25μH
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Military Standard :
Not
Test Frequency :
1kHz
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Radial, Vertical Cylinder
Max DC Current :
4A
Series :
LPV
DC Current :
4A
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
Published :
Termination :
Radial
Height Seated (Max) :
0.787 20.00mm
Lead Length :
15mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Pitch :
8mm
Tolerance :
±10%
Material - Core :
Ferrite
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Construction :
Shrink Tube
DC Resistance (DCR) :
40mOhm Max
Number of Functions :
1
Base Part Number :
LPA1620
Number of Terminations :
2
Height :
20mm
Size / Dimension :
0.630Dia 16.00mm
Type :
Wirewound
JESD-609 Code :
e3
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Lead Diameter :
1 mm
Datasheets
LPV1620-250KL
Bourns, Inc. LPV1620-250KL
LPV1620-250KL datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Bourns Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD