LPS5015-683MRC
Mfr.Part #
LPS5015-683MRC
Package / Case
Nonstandard
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Rated Current-Max :
0.47 A
Series :
LPS5015
Product Height :
1.4mm
Product Width :
4.8mm
Active
RMS Current (Irms) :
350mA
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Inductance :
68μH
Fixed Inductors
Packaging :
Reel
DC Resistance (DCR) :
1.45Ohm Max
Test Frequency :
100 kHz
Size / Dimension :
0.197 L x 0.197 W (5.00mm x 5.00mm)
Brand :
Width :
5 mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Application :
Power
RoHS :
Details
Package Width :
4.93 mm
Package Height :
1.4 mm
Current - Saturation (Isat) :
330mA
Package / Case :
Nonstandard
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Length :
5 mm
Construction :
Inductance-Nom (L) :
68 µH
Tolerance :
20 %
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Inductance Tolerance :
± 20%
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Type :
DRUM CORE
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
Current Rating (Amps) :
350 mA
SMD/SMT
Self Resonant Frequency :
15 MHz
DC Resistance :
1.45 Ω
Height :
1.4 mm
Product Length :
4.8mm
Package Length :
4.93 mm
Datasheets
LPS5015-683MRC
COILCRAFT LPS5015-683MRC
LPS5015-683MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD