LPS5015-103MRC
Mfr.Part #
LPS5015-103MRC
Package / Case
Nonstandard
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20% TO
Frequency - Self Resonant :
44MHz
Height :
1.5 mm
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
Length :
5 mm
Package Height :
1.4 mm
Coilcraft Inc
DC Resistance :
0.3 Ω
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Terminal Shape :
ONE SURFACE
Rated Current-Max :
0.95 A
Application :
Power
Tolerance :
±20%
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Q @ Freq :
Series :
LPS5015
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Termination Style :
SMD/SMT
Diameter :
DC Resistance (DCR) :
300mOhm Max
Packing Method :
TR, 7 INCH
Current - Saturation (Isat) :
1.2A
Package Width :
4.93 mm
Current Rating (Amps) :
800 mA
Width :
5 mm
Product Status :
Active
Core Type :
Drum
Package Length :
4.93 mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Nonstandard
Type :
DRUM CORE
Test Frequency :
100 kHz
Inductance :
10 µH
Saturation Current :
1.3 A
Size / Dimension :
0.197 L x 0.197 W (5.00mm x 5.00mm)
Datasheets
LPS5015-103MRC
LPS5015-103MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD