LPS4018-332MRC
Mfr.Part #
LPS4018-332MRC
Package / Case
1515 (4040 Metric)
Description
FIXED IND 3.3UH 1.9A 80MOHM SMD
Fixed Inductors
Reference Standard :
AEC-Q200
Saturation Current :
2 A
Test Frequency :
100 kHz
Type :
Wirewound
Product Height :
1.7mm
Package Height :
1.7 mm
Application :
Automotive
Package / Case :
1515 (4040 Metric)
Series :
LPS4018
Width :
4 mm
Product Length :
3.9mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current Rating (Amps) :
1.4 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Case/Size Code :
Product Width :
3.9mm
DC Resistance (DCR) :
80mOhm Max
yes
Self Resonant Frequency :
75 MHz
Frequency - Self Resonant :
75MHz
Rated Current-Max :
1.9 A
Brand :
Length :
4 mm
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
Package Length :
3.9 mm
Inductance :
3.3μH
RoHS :
Details
e3
RMS Current (Irms) :
1.4A
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
MouseReel
Current - Saturation (Isat) :
1.9A
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
20 %
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Height :
1.8 mm
Size / Dimension :
0.154 L x 0.154 W (3.90mm x 3.90mm)
Ratings :
AEC-Q200
HTS Code :
Core Type :
Drum
Diameter :
Number of Terminals :
2
Inductance Tolerance :
± 20%
Construction :
RECTANGULAR
Shielded :
Package Width :
3.9 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance :
0.08 Ω
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Datasheets
LPS4018-332MRC
LPS4018-332MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD