LPS4018-153MRC
Mfr.Part #
LPS4018-153MRC
Package / Case
1515 (4040 Metric)
Description
FIXED IND 15UH 1.12A 260MOHM SMD
Fixed Inductors
Reference Standard :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.071 (1.80mm)
Height :
1.8 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Diameter :
Series :
LPS4018
Packaging :
MouseReel
Q @ Freq :
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Rated Current-Max :
1.12 A
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Current - Saturation (Isat) :
860mA
Type :
Wirewound
Current Rating (Amps) :
800 mA
Test Frequency :
100 kHz
DC Resistance (DCR) :
260mOhm Max
Package Height :
1.7 mm
Ferrite
Core Type :
Drum
Frequency - Self Resonant :
32MHz
Inductance :
15 uH
Application :
Automotive
Width :
4 mm
Package Width :
3.9 mm
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Saturation Current :
940 mA
Self Resonant Frequency :
32 MHz
Brand :
Tolerance :
20 %
DC Resistance :
0.26 Ω
Ratings :
AEC-Q200
Package / Case :
1515 (4040 Metric)
Supplier Device Package :
RoHS :
Details
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package Length :
3.9 mm
Length :
4 mm
Size / Dimension :
0.154 L x 0.154 W (3.90mm x 3.90mm)
Datasheets
LPS4018-153MRC
COILCRAFT LPS4018-153MRC
LPS4018-153MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD