LPS3015-333MRC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
LPS3015-333MRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 33UH 480MA 1.3 OHM SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.48 A
Size / Dimension :
0.116 L x 0.116 W (2.95mm x 2.95mm)
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Case/Size Code :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Product Length :
2.95mm
Shielded :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Construction :
RECTANGULAR
Application :
Automotive
Product Height :
1.4mm
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Shielded
Product :
Power Inductors
Core Type :
Drum
Core Material :
Ferrite
Diameter :
Ratings :
AEC-Q200
RMS Current (Irms) :
350mA
Product Type :
Power Inductors - SMD
Coilcraft Inc
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
HTS Code :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
1.5 mm
Package :
Strip
Width :
3 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
420mA
Material - Core :
Ferrite
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
DC Resistance :
1.3 Ω
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Mounting Type :
Surface Mount
Package Length :
2.95 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Termination :
Standard
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Inductance Tolerance :
± 20%
Reach Compliance Code :
Compliant
Reference Standard :
AEC-Q200
Product Status :
Active
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Series :
LPS3015
Saturation Current :
420 mA
Inductance :
33μH
Frequency - Self Resonant :
23MHz
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
100 kHz
Q @ Freq :
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Current Rating (Amps) :
480 mA
Package Width :
2.95 mm
Tolerance :
±20%
Number of Functions :
1
Package Height :
1.4 mm
DC Resistance (DCR) :
1.3Ohm Max
Product Width :
2.95mm
Surface Mount :
Features :
Termination Style :
SMD/SMT
Number of Terminals :
2
Supplier Device Package :
Length :
3 mm
Package / Case :
Nonstandard
Type :
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Datasheets
LPS3015-333MRC
COILCRAFT LPS3015-333MRC
LPS3015-333MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD