LPS3015-152MRC
Mfr.Part #
LPS3015-152MRC
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5UH 1.7A 100MOHM SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Product :
Power Inductors
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Shielding :
Shielded
Package / Case :
1212 (3030 Metric)
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Supplier Device Package :
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Size / Dimension :
0.116 L x 0.116 W (2.95mm x 2.95mm)
Ratings :
AEC-Q200
Reference Standard :
AEC-Q200
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
RoHS :
Details
Package Height :
1.4 mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
JESD-609 Code :
e3
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Test Frequency :
100 kHz
Core Type :
Drum
Case/Size Code :
Number of Functions :
1
Qualification :
Self Resonant Frequency :
140 MHz
Package Width :
2.95 mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Current Rating (Amps) :
1.7 A
Q @ Freq :
Current - Saturation (Isat) :
2.3A
Construction :
RECTANGULAR
Product Status :
Active
Features :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Current-Max :
1.7 A
Diameter :
Inductance-Nom (L) :
1.5 µH
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Brand :
Height - Seated (Max) :
0.059 (1.50mm)
Reach Compliance Code :
Compliant
Packaging :
MouseReel
Length :
3 mm
Material - Core :
Ferrite
Application :
Automotive
Termination :
Standard
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Frequency - Self Resonant :
140MHz
Product Type :
Fixed Inductors
Mounting Style :
PCB Mount
Series :
LPS3015
Package :
Strip
Package Length :
2.95 mm
Mounting Type :
Surface Mount
Shielded :
yes
Tolerance :
20 %
Termination Style :
SMD/SMT
Type :
Wirewound
DC Resistance :
0.1 Ω
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Saturation Current :
2.3 A
Surface Mount :
yes
HTS Code :
Core Material :
Ferrite
Pbfree Code :
Product Category :
Power Inductors - SMD
Inductance :
1.5 uH
Width :
3 mm
Height :
1.5 mm
DC Resistance (DCR) :
100mOhm Max
Datasheets
LPS3015-152MRC
COILCRAFT LPS3015-152MRC
LPS3015-152MRC datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD